Patrycja Pacławska

Kandydatka do Rady Miejskiej
okręg 3
KWW Współpraca Ponad Podziałami
miejsce 6

www.ponadpodzialami.com.pl
www.facebook.com/patrycjapaclawskakandydatkadoradygminy

wiek: 38 lat
mieszkanka gminy od urodzenia
wykształcenie: wyższe – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
wykonywany zawód: pracownik fizyczny

funkcje pełnione w wyniku wyborów samorządowych lub parlamentarnych i w jakich latach: nie dotyczy


Nazywam się Patrycja Pacławska. Mam 38 lat. Jestem mieszkanką Skolimowa Północnego. Jestem osobą bezpartyjną, startującą w wyborach samorządowych po raz pierwszy. Na co dzień jestem pracownikiem w prywatnej firmie, żoną i mamą 2 dzieci w różnym wieku.
Większość z was poznała mnie podczas inicjatywy społecznej dotyczącej zwiększenia częstotliwości kursowania autobusu 724. Jako radna chciałabym się zająć tematami związanymi z: macierzyństwem (funkcjonowanie żłobków, przedszkoli, szkoły czy zajęcia prowadzone przez KDK i GOSIR a potrzeby mieszkańców), funkcjonowaniem komunikacji publicznej (dostosowanie jej do potrzeb mieszkańców, skrócenie lub wydłużenie niektórych tras L-ek, utworzenie nowych) oraz ochroną środowiska (zmiana w harmonogramie odbioru śmieci, zwiększeniu terenów zielonych, rozbudowa ścieżek rowerowych).

Odpowiedzi na pytania:

1. Jakie widzisz 5 największych zagrożeń dla Konstancina?

Betonoza – zmniejszanie się terenów zielonych, zagrożenie związane z hałasem i zanieczyszczeniem powietrza (korki, tzw. asfalciarnia), zanieczyszczenie środowiska – dzikie wysypiska śmieci na łąkach lub w lasach, wykluczenie komunikacyjne (komunikacja publiczna niedostosowana do potrzeb mieszkańców, brak spójności w rozwijaniu miasta i terenów wiejskich (braki w sieciach wodno-kanalizacyjnych, brak bezpiecznych dróg – brak chodników lub dziury w drogach dojazdowych do posesji – Skolimów Północny)

2. Jakie widzisz 5 największych szans rozwoju dla Konstancina?

Wykorzystanie walorów przyrodniczych i kulturowych, utrzymanie statutu uzdrowiska, zwiększenie różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i sportowych dla wszystkich grup wiekowych, zmiany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego – nie dla patodeweloperki, poszerzenie zakresu działalności uzdrowiska o kolejne obiekty np. gminne domy opieki dla seniorów

3. Jak widzisz przyszłość miejskiego targowiska?

Tylko w tym miejscu, gdzie jest teraz – rozpoczęcie rozmów z właścicielem, jeśli nie przyniosą rezultatu dopiero zakup terenu w innym miejscu. Jeśli rozmowy przyniosą efekt utwardzenie terenu obecnego terenu targu oraz terenów wokół za pomocą płyt betonowych lub kruszywa ewentualnie położenie kostki brukowej (patrz targowisko w Piasecznie). Budowa toalet z dostępem do wody bieżącej.

4. Jaką masz wizję ochrony środowiska w gminie?

Zmiany w obecnych harmonogramie odbioru odpadów, kontynuowanie selektywnej zbiórki odpadów, zapobieganie bezdomności psów i kotów (kastracja/sterylizacja), zwiększenie liczby terenów zielonych (glinianki jako tereny rekreacji dla mieszkańców, łąki oborskie jako przykład parku kulturowo-przyrodniczego), ogrody kieszonkowe (ławeczka wśród zieleni przy ulicy), zielone przystanki, edukacja przyrodnicza (konkursy, wykłady), ekologiczne sposoby utylizacji odpadów (zbudowanie gminnej kompostowni), rozbudowa infrastruktury rowerowej, wprowadzenie ploggingu (zbieranie śmieci podczas biegania), zwiększenie liczby koszy na śmieci w mieście i na terenach wiejskich.

5. Jakie działania skierowane do różnych grup społecznych podejmiesz jako radna?

Działania partycypacyjne – chcę, aby mieszkańcy sami mogli decydować i w jakim kierunku ma się rozwijać ich najbliższa okolica (zmiany w Budżecie obywatelskim, konsultacje społeczne). Propagowanie działań ekologicznych (zero waste, zdrowy styl życia) oraz społeczne (zwłaszcza skierowane dla ósmoklasistów, którzy chcą zrobić wolontariat).

6. Czy będziesz wspierać lokalną przedsiębiorczość? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Tak, chciałabym stworzyć centrum lokalnej społeczności na zasadzie cyklicznych spotkań w urzędzie miasta dla osób, które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą lub wrócić na rynek pracy po przerwie (porady prawne). Promować regionalną żywność-wykorzystanie stanowisk w parku zdrojowym.

7. Jak chcesz rozwiązać narastające problemy transportowe?

W miejscu tzw. żeberka utworzyć parking P&R, zmienić trasy i częstotliwość kursowania autobusów L i dostosować je do potrzeb mieszkańców, rozbudowywać infrastrukturę rowerową.

8. W jaki sposób można zwiększyć transparentność działań urzędu miasta?

Umożliwić mieszkańcom oglądanie na żywo lub do 6 miesięcy wstecz obrad Rady Miejskiej, cykliczne spotkania z burmistrzem, e-urząd (nie tylko dla osób mających profil zaufany), aplikacja dla mieszkańców (nawiązanie do warszawskiej 19115).

9. Jakie działania społeczne, bez związku z pełnionymi funkcjami, podjęłaś w ostatnich 3 latach?

Uzyskanie dofinansowania wraz z Krzysztofem Bajkowskim w wysokości 400 tys. zł do autobusu 724 (zmiany kursowania w godzinach szczytu), oddawanie rzeczy, których już nie potrzebuję w myśl zasady zero waste na różnych grupach śmieciarkowych na Facebooku, pełnienie funkcji skarbnika klasowego przez 4 lata z rzędu (organizacja wycieczek, wyjść klasowych i imprez szkolnych).

10. Jakie jest twoje hobby, jak spędzasz czas wolny?

W wolnych chwilach lubię jeździć na rowerze, czytać książki o różnej tematyce, uczyć się nowych rzeczy oraz przeszukiwać internet pod kątem nowych pomysłów w ochronie środowiska (z wykształcenia jestem ogrodnikiem w specjalizacji urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni, ze względu na dzieci niepraktykującym).